Angielski obowiązuje jako oficjalny bądź półoficjalny język urzędowy w ponad 60 krajach na świecie. Należą takie potęgi gospodarcze jak Wielka Brytania i byłe jej kolonie oraz terytoria zależne jak Stany Zjednoczone czy Australia. Z tych krajów pochodzi wiele czołowych korporacji międzynarodowych, co sprawia, że najpopularniejszy język, którym posługują się ich pracownicy, jest przede wszystkim właśnie angielski. Dodatkowo jest to dominujący język, w którym publikowane są najszybciej zarówno wyniki badań naukowych jak i zwykłych codziennych wiadomości ze świata.
Języki obce w biznesie- nauka przez rozmowę
Bez wątpienia nauczone umiejętności dotyczące podstawowych sytuacji, które nas spotkają za granicą takie jak rozmowa z kasjerem w sklepie czy swobodna rozmowa ze zagranicznymi znajomymi są ważne, lecz to nie wszystko. By móc skutecznie komunikować się w pracy, musimy poznać słownictwo specjalistyczne, ale także często dość specyficzny żargon, który obowiązuje w danej branży.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest nauka radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Jeżeli dany język nie jest naszym językiem ojczystym, to oczywistą kwestią powinno być dla nas to, że prędzej czy później możemy zwyczajnie czegoś nie zrozumieć. Dla wielu jest to moment, w którym chcą się zapaść pod ziemię, bo uważają, że pokazuje to ich niekompetencję. By móc bardziej profesjonalnie i ze spokojem zachowywać się w takich sytuacjach, musimy je przećwiczyć z lektorem lub native speakerem. Jednak co warto podkreślić, nie należy korzystać wyłącznie z wyuczonych formułek. Jeżeli pracujemy w zespole międzynarodowym, to nasi koledzy z zespołu szybką zorientują się, jaki język jest dla nas językiem ojczystym. Nie czekajmy biernie, aż to oni się zorientują, że nie do końca rozumiemy, co mieli na myśli. Wyjście z inicjatywą i poproszenie o wyjaśnienie danej kwestii innymi słowami bądź poproszenie o powtórzenie danej frazy, jeżeli była wypowiedziana za szybko. Bez wątpienia będzie to zawsze lepiej widziane niż udawanie, że wszystko jest dla nas jasne.
Jak się uczyć, by się nauczyć?
By nabrać biegłości, nasze zajęcia powinny kursy językowe biznesowe, z których korzystamy, powinny być mocno zróżnicowane. Mogą one zawierać elementy pracy ze świeżo poznaną dokumentacją, wystąpienia symulujące krótkie sympozjum i dyskusje z innymi uczestnikami. Jednak pamiętajmy, że niezależnie od naszego poziomu początkowego ani wybranej metody nauki, by poznać języki obce w biznesie, należy możliwie jak najczęściej pozwalać sobie na próbowanie swoich sił w prawdziwych sytuacjach, gdzie musimy poradzić sobie sami bez pomocy mentora. Dzięki temu nie tylko zrobimy sobie szybką powtórkę tego czego nauczyliśmy się na zajęciach, ale także wprowadzimy elastyczność w budowaniu naszych wypowiedzi zarówno tych spontanicznych jak i tych, które wymagają od nas dłuższego przemyślenia.